poniedziałek, 27 lutego 2012

,,Nie jestem seryjnym mordercą"

Autor:Dan Wells
Tłumacza:Maria Kakuch
Tytuł:,,Nie jestem seryjnym mordercą”
Liczba stron:256
Rok:2012
Wydawnictwo:Znak
Cena:29,90 zł

Dan Wells napisał pierwszą swoją powieść ,,Wybierz własną przygodę”, kiedy był w drugiej klasie. W liceum napisał kilka nowel i serię komiksów. Skończył swoją pierwszą powieść, gdy miał 22 lat. Jest absolwentem z Brigham Young University, z dyplomem licencjata w języku angielskim.

Małe dzieci często więcej widzom niż dorośli, ale nie łatwo jest im to udowodnić. Starsi nie chcą wierzyć młodszym, ponieważ uważają, że więcej wiedzą. Niestety najczujniejsze jest oko dziecka, które najwięcej zauważy.

„Seryjny morderca odczuwa w sobie głód lub pustkę, a zabijanie to zaspokaja”

Uwielbiam kryminały, w których coś się dzieje ciekawego. Jeszcze nigdy się nie spotkałam by w takich książkach głównym bohaterem było dziecko, które ma za ledwie 15 lat. John Cleayer stara się za wszelki sposób być normalnym dzieckiem, ale wie, że nigdy nim nie będzie. Posiada nawet przyjaciela, z którym spędza przerwy. Jego pasją są seryjne morderstwa, dlatego w niektórych zadaniach pojawiają się niebezpieczne postacie. Poza tym posiada również zasady, które stara się przestrzegać.

Wydawałoby się, że w małej miejscowości Clayton nic się nie może stać. Niestety pojawia się w niej zabójca, który atakuje mężczyzn. Każdy pragnie znaleźć mordercę, ale nie jest to wcale takie łatwe. Udaje się to dokonać Johnowi, który aż nie może uwierzyć, kim jest jego ukochany nowy bohater. Na początku, kiedy jeszcze nie wie stara się za wszelką cenę zaleźć go i prosi o pomoc swojego przyjaciela. Tworzą razem ważną listę, która pomaga naszemu bohaterowi później. Poza tym jego praca z mamą przy balsamowaniu zwłok jest bardzo przydatna. Dzięki niej odkrywa, że zabójca zabiera części ciała swojej zdobyczy. Mania mordercy powoduje, że John coraz bardziej zapomina o normalnym życiu i czasem się odłancza. Takie życie w swoim świecie powoduje, że bohater wpakowuje się w problemy rodzinne. Nawet jego psycholog nie do końca mu wierzy a notatki, które pisze też przyczyniają się do kłótni z mamą. Na szczęście nasz bohater po wielu kłopotach nie poddaje się. W końcu, gdy już ma plan zabicia swojego bohatera coś się z nim dzieje. Jego ciemna strona pragnie wyjść na zewnątrz, ale czy mu się uda wygrać tą walkę, tego dowiedzieć się można tylko w książce.

Fanowie ,,Dextera” na pewno pokochają tą książkę, ponieważ pisarz łączy swoją książkę z tym filmem. Bohaterowie tych dzieł mają obsesje na punkcie morderstw. Do gustu bardziej mi przypadła książka, ponieważ nigdy nie spotkałam nastolatka o takiej pasji.

Książkę czyta się szybko. Czytelnik tylko czeka na kolejne zabójstwa z niecierpliwością. Poza tym przez obsesję bohatera, coraz bardziej byłam ciekawa, która część człowieka została zabrana tym razem. Narracja pierwszoosobowa powoduje, że czytelnik może stać się bohaterem.

Okładka książki bardzo przykuwa wzrok czytelnika. Dla niektórych może nie być ciekawa, ale jest dość nietypowa. Wiele pisarzy przystawia bohatera na okładce a tutaj mamy nie wiadomo co, które kryje w sobie tajemnicę.

Książkę polecam wszystkim tym, którzy kochają kryminały i są fanami ,,Dextera”.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Znak Emotikon, za którą bardzo dziękuję ;***Ocena:5/5

1 komentarz: