piątek, 30 grudnia 2011

,,Kwiaty od Artiego"

Autor: Bridget Asher
Tłumacz:Teresa Tyszowiecka
Tytuł:,,Kwiaty od Artiego”
Liczba stron:269
Rok:2009
Wydawnictwo:Otwarte
Cena:29,90 zł

Bridget Asher- literacki pseudonim amerykańskiej pisarki Julianny Baggott. Oprócz powieści obyczajowych wydała także książki dla dzieci oraz trzy tomiki poezji. ,,Pożyczona miłość” to jej druga po ,,Kwiatach od Artiego” powieść, która ukazała się w Polsce. Autorka mieszka na Florydzie wraz z mężem i czwórką dzieci. Jest założycielką fundacji ,,Kids In Need – Books In Deed”.

Każda zdrada zawsze boli i niekiedy nie możemy sobie z tym poradzić. Nie jest łatwo każdemu, kiedy sam odkrywa przez przepadek  zły czyn ukochanej. Wtedy całe życie wali się a my sami nie wiemy kim jesteśmy. Zapomnieć nie zapomnimy, odkochamy się nie tak łatwo a czy wybaczymy ?

Wiele filmów oglądałam już o tematyce zdrady, ale czytać nigdy nie chciałam takich dzieł. Może to los tak chciał bym poznała wreszcie taką książkę, która zmieni moje zdanie. ,,Kwiaty od Artiego” spowodowały wiele zmian w moim życiu, ponieważ od teraz już częściej sięgam po takie utwory o cierpieniu kobiet. Książki te powodują, że wiele od nich się uczę a może i przegotowuje, bo nie wiadomo co mnie czeka jeszcze w życiu.

„Nie proszę Cię o nic.
Nie wiem, jak to powiedzieć.
Czuję się, jakbyś mnie zbudziła ze snu
i okazało się, że jesteś snem, który śniłem.”


,,Kwiaty o Artiego” to historia o Lucy, która była zdradzana przez męża. Gdy dowiaduje się o tym, wyjeżdża od ukochanego. Niestety nic nie może spowodować, że kobieta odkocha się. Poza tym jej ukochany co chwilę przesyła jej róże z liścikami, które nie zawsze jej dotyczą. W chwili gdy dowiaduje się o złym stanie męża i o tym, że Artie umiera, wszystko się zmienia. Pod wpływem emocji kobieta wraca do zdrajcy. Nie jest jej łatwo przebywać u boku takiej osoby. Dostaje nawet od niego notes z numerami różnych kobiet. Pewnej nocy pod wpływem alkoholu wpada na pewien pomysł i odwania wszystkie byłe męża. Postanawia zrobić dyżur przy łożu śmierci męża. Jej wybryk spowodował, że następnego dnia pojawia się Elsa, która jest byłą narkomanką. Po paru dniach przybywa Eleonora, kobieta żywiąca nienawiść  do  Artiego. Lucy wraz z dziewczynami postanawia otworzyć Artiegmu oczy i urządzają spotkania z byłymi. Poza tym postanawiają pomóc również sobie i znaleźć syna umierającego. Życie nie jest dla nich łatwe a w szczególności dla Lucy, która co chwilę odkrywa prawdziwego Artiego i nie wie czy mu wybaczyć.

Mówi się, że nie ocenia się książkę po okładce. W tym jest akurat wiele racji. Posiadam ,,Kwiaty od Artiego” w wersji kieszonkowej i długo czekałam zanim ją przeczytałam. Gdy spojrzałam na jej okładkę wydawała mi się nudnym dziełem, ale gdy w końcu sięgnęłam po książkę to swoje zdanie zmieniłam. Żałuję bardzo ze zwlekałam z jej przeczytaniem.

Nie było mi łatwo pisać opis książki, ponieważ wiele się w niej dzieje. To co teraz napisałam to moim zdaniem za mało. Niestety więcej już nie napiszę, ponieważ pragnę abyście Wy sami ją przeczytali i zobaczyli o czym nie wspomniałam. Na pewno wiele wymienicie, ale sami też powiecie, że te fragmenty będą najlepsze.

Książkę polecam wszystkim kobietą zranionym, oraz tym, które lubią ciekawe książki. Przy tym dziele na pewno się nie znudzicie. Poza tym wiele się dowiecie i zobaczycie jak wielka może być miłość.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Otwarte, za którą bardzo dziękuję ;***
Ocena:5/5

1 komentarz:

  1. Chętnie bym przeczytała. Lubię obyczajowe historie napisane przez życie.

    OdpowiedzUsuń