czwartek, 3 maja 2012

,,Wiedźma"


Autor:Nancy Holder i Debbie Vigui
Tłumacz:Magdalena Ziomek
Tytuł:,,Wiedżma”
Cykl:,,Wyklęci”
Liczba stron:296
Rok:2012
Cena:31,90 zł

Nancy Holder opublikowała ponad 60 książek i 200 opowiadań. Jest czterokrotną laureatką nagrody Brama Stokera za najlepszy horror, jej książki przetłumaczono na blisko 30 języków. Napisała lub współtworzyła serie związane z produkcjami filmowymi ,,Buffy”, ,,postrach wampirów”, ,,Anioł ciemności”, ,,Sabrina, nastoletnia czarownica”, ,,Smalville” oraz ,,Saving Grace”. Rozpoczynający się powieścią ,,Wiedzma” cykl ,,Wyklęci” był bestsellerem w ,,New York Timesa”, a prawa do jego ekranizacji kupiła wytwórnia filmowa Dream Works. Autorka pisuje regularnie m.in. dla ,,New York Timesa”, ,,USA Today” i ,,LA Timesa”, uczy także kreatywnego pisania. Mieszka w San Diego z córką i stale rosnącą gromadką zwierząt domowych.

Debbie Vigui jest autorką i współautorką licznych powieści z gatunku dark fantasy i thrillerów, m.in. napisanych z Naney Holder cykli ,,Wyklęci” i ,,Crusade”. Mieszka z mężem i kotem na Florydzie.

Życie jest pełne tajemnic i do końca nikt nie wie kim jest naprawdę. Możliwe, że jest się czarnoksiężnikiem lub wiedźmą, która swoje moce uśpiła. W naszych czasach mówi się, że to są ludzie z darami, do których zaliczamy również jasnowidzów.

Kto się waha, ten ginie.

Główną bohaterką jest nastoletnia Holly Cathers, której rodzice i jej przyjaciółka giną podczas spływu pontonem. Jako jedyna wychodzi z tego cało. Zostaje przygarnięta przez mamę jej byłej przyjaciółki, która postanawia się nią zająć. Na pogrzeb przybywa również ciotka Maria-Claire, która postanawia się zająć Holly, gdy jej opiekunka trafia do szpitala. Nastolatka wyjeżdża z rodzinnego San Francisco i trafia aż do Seattle, gdzie poznaje swoje kuzynki-Amandę i Nicolę. Nowy pokój wydaje się być normalnym, ale tam właśnie nawiedzają ją w nocy koszmary i czasem dzieją się różne rzeczy. Dostaje również białego kota, gdyż każda z kuzynek też ma. Wydaje jej się, że nic dziwnego jej się już nie może trafić, ale tak właśnie nie jest. Oprócz dziwnych snów zaczyna mieć jakieś przywidzenia z życia kogoś innego. Poznaje również nieznajomego, który wydaje jej się znaną osobą. Ten właśnie mężczyzna postanawia chronić Holly, która próbuje odkryć niebezpieczną prawdę. Czas ją goni a niebezpieczeństwo jest już blisko.

„Już spiskowania nadszedł czas,
Wrogom nie ufa żaden z nas.
Zawładniemy ich duszami,
Sercem, myślą będą z nami”

Na początku gubiłam się w książce, ale potem już wszystko zrozumiałam i o wiele łatwiej mi się czytało. Książka jest tak jakby połączeniem teraźniejszości i przeszłości. Tym pierwszy czas należy do Holly, która nim kieruje. A ten drugi to czas jej drugiej duszy, która ma na imię Izabeau i opowiada o swoim życiu.

Na okładce książki znajduje się kula a na niej czerwona głowa, zaś wokół tego jest pełno ptaków. Bardzo w oczy rzuca się nazwa cyklu, którą można wyczuć pod palcami. W ogóle to najbardziej dominuje kolor szary, który jest albo ciemny, albo jasny.

Książka dzieli się na rozdziały, które pomimo numeru posiadają również tytuł i krótki cytat. Nie wiem, czy można uznać to za cytat, gdyż te słowa bardziej są związane z tytułem i jakby o nim mówiły. Poza tym w książce wyróżnić można trzy części, które posiadają jakiś tytuł. Wszystko kończy się epilogiem.

Książkę polecam wszystkim fanom magii i nie tylko im, ale również tym, którzy lubią przeczytać coś magicznego.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Bukowy Las, za którą bardzo dziękuję ;***Ocena:4/5

3 komentarze:

  1. Książka wydaje się interesująca, mam zamiar przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zostałaś oTAGowana :) Informacje na moim blogu.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń