wtorek, 23 sierpnia 2011

,,Wichrołak"

Autor:Paweł Szlachetko
Tytuł:,,Wichrołak”
Liczba stron:336
Rok:2011
Wydawnictwo:MUZA SA
Cena: 29,99 zł

Paweł Szlachetko debiutował w latach dziewie dziesiątych. Jest autorem kilkunastu słuchowisk i reportaży emitowanych w Polskim Radiu. Publikował również powieści sensacyjne pod pseudonimem Arthur Ray (m.in. ,,Poker morderców”). Scenarzysta filmowy i telewizyjny, współautor serialu telewizyjnego ,,Śladami złodziei aniołów”. Na podstawie jego książki ,,Zwerbowana miłość” (MUZA2010) powstał film pod tym samym tytułem.

,,Wichrołak” urzekł mnie swoją okładką, na której znajduje się sznur na ciemnym tle. Pierwsze co pomyślałam, że na pewno będzie tam jakieś zabójstwo. Nie myliłam się z tym stwierdzeniem. Poza tym lubię książki, które posiadają zagadkę, rozwiązywaną przez bohaterów.

Książka Pawła Szlachetko nie skupia się tylko na głównym bohaterze, ale także na mieszkańcach wioski. Autor ukazuje ich świat i ich problemy. Pokazuje nam całkiem inne życie, w którym magia i czary nie mają wstępu.

,,Wichrołak” opowiada o Romanie, który pragnie zostać dziennikarzem. Słysząc o małej wiosce, w której giną osoby, postanawia o tym napisać. Pragnie by jego artykuł znalazł się na pierwszej stronie. Gdy dociera do Szremli Małych sołtys postanawia, żeby za pieniądze grał męża jej córki. Okazuje się również, że Marta jest dawną ukochaną, która urodziła jego dziecko. Zaczyna grać swoją rolę i poszukuje rozwiązania zagadki, w której nieznany jest zabójca. Mieszkańcy wioski uważają, że to stary starzec mieszkający z dala od wioski, który potrafi czarować. Chodzą również pogłoski, że Ci którzy umarli, przed śmiercią widzieli Onego. Romanowi zaczynają pomagać policjant, który marzy o awansie i lekarz, który boi się tego co napisze młody człowiek. Na drodze pojawiają się dowody, które odkrywa Roman. Poza tym młody mężczyzna zaczyna walkę o miłość swojej ukochanej.

Paweł Szlachetko ukazuje nam świat, w którym opinie innych ludzi są bardzo ważne. Pokazuje nam również, jak sołtys potrafi kłamać, by prawda nie wyszła na jaw. Nie chce, by mieszkańcy wioski wiedzieli, że jego pojechała do miasta i wróciła z dzieckiem, który nie posiada ojca. Poza tym widzimy również człowieka, który przez swoje ciężkie dzieciństwo jest teraz źle traktowany i zaczyna mieć chorobę psychiczną.

Gdy czytałam książkę, trochę mi się pomieszało w głowie, ponieważ niektóre wydarzenia są pomieszane. Ciężko mi się było połapać w tym, ale jakoś dałam radę a imiona zapamiętałam, ponieważ niektóre z nich są popularne. Poza tym nie ma żadnym imion, których by się nie dało wymówić.

,,Wichrołaka” polecam wszystkim tym którzy szukają przygód i kochają książki z zagadkami, które są po kolei rozwiązywane.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa MUZA SA, za którą bardzo dziękuję;***


Ocena:5/5

4 komentarze:

 1. mamy zupełnie odmienne zdanie na temat tej ksiazki :) Jak dla mnie był to gniot i nic mi się w niej nie podobało XD

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki z zagadkami, które są powoli rozwiązywane? Tak, zdecydowanie takie kocham. Wydaje mi się, że jest to pozycja dobra dla mnie. Nie zniechęcają mnie nawet pomieszane wydarzenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiedzmy, że słyszałam sporo negatywnych opinii. Okładka w moim guście, ale reszta raczej nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tak odmienne zdania na temat tej książki, że sama nie wiem czy po nią sięgnąć, czy sobie odpuścić. Aczkolwiek okładka mnie przyciąga, więc kto wie?

  OdpowiedzUsuń