sobota, 6 sierpnia 2011

,,Tunele krwi"

Autor: Darren Shan
Tłumacz:Janusz Ochab
Tytuł:,,Tunele krwi”
Liczba stron:166
Rok:2010
Wydawnictwo:Wilga
Cena:15,90

Darren O'Shaughnessy (ur. 2 lipca 1972 w Londynie , Anglii), pisze pod pseudonimem Darren Shan, jest to irlandzki pisarz, który jest najbardziej znany za napisanie Saga Darren Shan . Opublikował także ostatnio książkę w serii Demonata, jak również City Trilogy, z serii książek dla dorosłych pod nazwą DB alternatywnych Shan. Shan urodził się w 1972 roku w szpitalu St Thomas w Londynie. Mieszka w Pallaskenry, w hrabstwie Limerick, Irlandia, Bas ze swoją dziewczyną. W wieku sześciu lat, przeprowadził się z rodzicami i młodszym bratem, do Limerick , Irlandia , gdzie mieszka do dziś.

,,Tunele krwi” to trzecia cześć sagi Darrena Shana, w której autor wcielił się w bohatera. Przedstawia się jako chłopca, który jest asystentem wampira i półwampirem. Pisarz pokazuje w swoim dziele ciekawy świat, w którym nie tylko żyją normalni ludzie, ale też całkiem inne stworzenia, zamieszkałe w Cyrku Odmieńców.

Książkę się czyta bardzo szybko, ponieważ jest krótka i bardzo ciekawa. Autor swoje dzieło podzielił na rozdziały, które są ozdobione ciekawym znaczkiem. Niekiedy można spotkać narysowane szczury.

Cała historia Darrena rozpoczyna się od wizyty generała, który przybył by porozmawiać z jego opiekunem. Po rozmowie Crepsley postanawia wyjechać z Cyrku Odmieńców wraz ze swoim asystentem. Pozwala młodemu półwampirowi zabrać ze sobą wężowatego przyjaciela Evra. Cała trójka zamieszkuje odchodzi od miejsca, który był ich domem i zamieszkują w hotelu. Darren poznaje miłą dziewczynę o imieniu Dobbie, z którą zaczyna spędzać swój czas. Gdy podczas wiadomości z telewizji słyszy o zabitych ludziach, którym wyssano krew, stawia na swojego opiekuna. Postanawia go śledzić wraz z Evrą w czasie nocnych ucieczek Crepsley`a. Dowiadują się, że ich członek śledzi grubego człowieka. Niestety pewnego razu Darren niszczy plan swojego opiekuna, przez co zabójca ucieka i porywa Evrę. Mordercą okazuje się wampanez, który zabija swoje ofiary. Crepsley jest zły na swojego asystenta, ale pomaga mu w poszukiwaniach przyjaciela. Zaczynają się wielkie poszukiwania w tunelach pod miasteczkiem, gdzie wampanez się ukrył.

,,Tunele krwi” mnie bardzo zadziwiły, ponieważ w tej książce postać wampira jest bardziej realna. Boją się słońca i polują w nocy a poza tym na początku jest się półwampirem. W to mi jest bardziej uwierzyć niż historię wampirów z innych książek.

Na zasadzie sagi Darrena powstał film ,,Asystent wampira”, którego jestem bardzo ciekawa i mam zamiar obejrzeć. Poza tym jestem ciekawa kolejnych części tej serii, ale niestety muszę poczekać aż się ukarzą.

,,Tunele krwi” polecam wszystkim tym, którzy oczekują wrażeń i pragną się nie nudzić. Poza tym książka jest dla chłopaków, jak również dla dziewczyn.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Wilga, za którą bardzo dziękuję ;***Ocena:5/5

4 komentarze:

 1. Okładka zniechęca, a Twoja recenzja i tytuł zachęcają.
  Czuję, że może to być ciekawa pozycja.

  O filmie słyszałam, lecz nie oglądałam. Na razie się na niego nie skuszę - wolę najpierw przeczytać powieść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdaje się, że to nie książka dla mnie. Ale ciekawa propozycja^^
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam, że powstał film, aczkolwiek ani go nie oglądałam, ani nie czytałam książki. Okładka faktycznie wydaje się przerażająca i raczej odstrasza od przeczytania książki, ale kto wie, po takiej wysokiej ocenie może i się za nią rozejrzę...

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja nadal nie jestem przekonana. Recenzja ciekawa, miło mi się ją czytało, ale nie jestem pewna czy chcę w ogóle czytać tą książkę. Już trochę mi się wampiry znudziły ;)

  OdpowiedzUsuń