czwartek, 11 sierpnia 2011

,,Ludzie na Walizkach. Nowe Historie"

Autor:Szymon Hołownia
Tytuł:,,Ludzie na walizkach.Nowe historie”
Liczba stron:136
Rok:2011
Wydawnictwo:Znak
Cena:29,90 zł

Szymon Hołownia- dziennikarz i publicysta, dyrektor programowy kanału Religia.tv, współpracuje z telewizją TVN, jest felietonistą ,,Newsweek Polska”. Dwukrotny laureat nagrody ..Grand Press” oraz laureat Nagrody Dziennikarskiej ,,Ślad” im.ks. bpa Jana Chrapka. Znany jako prowadzący programy Mam Talent, Między sklepieniami oraz Ludzie na walizkach.

Gdy brałam tą książkę nie patrzyłam na jej opis. Chciałam sama zobaczyć o czym jest. Pamiętam jak znajomi mi mówili, że będzie pełno w niej rzeczy związanych z religią a jak pytałam dlaczego, to odpowiadali mi tak ,,… bo jak Hołownia to napisał to tak musi być…”. Muszę przyznać, że jest trochę tak, ale autor skupia się bardziej na przeżyciach ludzi.

Za bardzo nie lubię wywiadów i tylko je czytam w gazetach, jak posiadają ciekawy temat. ,,Ludzie na walizkach. Nowe historia” stała się pierwszą książką, którą przeczytałam w takiej formie i nie żałuję. Niektóre słowa ludzi wypowiadających się, bardzo mnie poruszyły, ponieważ było w nich czuć smutek i cierpienie. Oni są niesamowici, ponieważ pomimo wszystkiego idą do przodu.

,,Ludzie na walizkach. Nowe historie” to zbiór wywiadów z różnymi osobami, które w jakiś sposób cierpią. Opowiadają o swoim zmienionym życiu i o przeszłości. Pokazują nam jak walczą o nowe życie, ale też nie zapominają o tym co było. W książce wypowiada się wiele sławnych osób, które coś straciły lub zbaczyli z drogi. Hołownia często ich prowokuje zadając bardzo trudne pytania związane z wiarą, czy buntują się wobec Boga. Odpowiedzi tych ludzi pokazują nam, że są dobrymi nauczycielami dla nas. Niektórzy musieli dużo przejść by zrozumieć cel swojego życia.

W dziele Szymona Hołowni poruszane są takie problemy, jak strata bliskiej osoby, choroba, alkoholizm, cierpienie innych itd. Niektórzy bohaterowie są znani z mediów jak Maciej Kozłowski, Ewa Komorowska czy Janina Ochojska, inni toczą swoje zmagania z dala od blasku fleszy. Uważam, że warto jest przeczytać dzieło Szymona Hołownia, ponieważ dzięki słowom bohaterom wiele się nauczymy.

Szymon Hołownia do każdej wypowiedzi dodał słowa bohatera, które zostały przez niego wypowiedziane. Znajdują się nad imieniem, tak jakby były ważne. Poza tym autor przedstawia swoich rozmówców, co ułatwia zrozumienie nam ich życia. Wywiady posiadają również daty z dnia, w którym się odbyły.

Książka powstała na podstawie programu ,,Ludzie na walizkach”, który Szymon Hołownia prowadzi w Religia.tv. Cieszę się, że mogłam chociaż książkę przeczytać i mam nadzieję, że może kiedyś zobaczę te wywiady w telewizji.

Książkę polecam wszystkim bez wyjątku, ponieważ uważam, że warto ją przeczytać. Poza tym niektórzy dowiedzą się wiele ciekawego i przeżyją to co ja, gdy czytałam to cudne dzieło.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Znak, za którą bardzo dziękują ;***
Ocena:5/5

4 komentarze:

 1. http://anulka1992.blogspot.com/ zajrzyj na mój blog

  OdpowiedzUsuń
 2. I kolejna książka Hołowni. Lubię jego styl, więc z chęcią przeczytam:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo cenię pana Szymona, więc prawdopodobnie sięgnę, jeżeli będę miała okazję, chociaż nie jest to rodzaj książek, który darzę wielką miłością.

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie czytałam czegoś podobnego. Muszę przyznać, że mnie zainteresowałaś. Muszę ją zdobyć.

  OdpowiedzUsuń