sobota, 5 listopada 2011

,,Biała jak mleko,czerwona jak krew"

Autor:Alessandro D`Avenia
Tłumacz:Alina Pawłowska
Tytuł:,,Biała jak mleko, czerwona jak krew”
Liczba stron:312
Rok:2011
Cena:31,90 zł

Alessandro D'Avenia - odkrycie włoskiej literatury. Jego powieść Biała jak mleko, czerwona jak krew błyskawicznie stała się bestsellerem (ponad 170 tys. sprzedanych egzemplarzy), a czytelnicy obwołali ją współczesnym Love Story.

Każdy w życiu przeżywa swoją pierwszą miłość, o którą walczy z całych sił. Nie jest to gra łatwa, kiedy nie wie się co druga połówka czuje. Pragniemy tylko być blisko tej osoby i jej pomagać. Niestety rzadko komu udaje się zdobyć serce wybranej osoby.

,,Ale miłość to coś innego. Miłość nie daje spokoju.
Miłość jest bezsenna. Miłość obdarza siłą.
Miłość jest szybka. Miłość jest jutrem.
Miłość to tsunami. Miłość jest czerwona jak krew.”

Książka ,,Biała jak mleko, czerwona jak krew” opowiada o nastoletnim Leo, który zakochuje się o rok starszej Beatrice. Niestety nie jest mu łatwo zdobyć serce najpiękniejszej dziewczyny kiedy jest się tchórzem. Wszystko się zmienia kiedy dowiaduje się, że piękna rudowłosa jest chora na białaczkę. Postanawia więc oddać krew dla ukochanej. Swój wielki czyn opisuje nawet w liście dla niej, ale niestety wiadomość nie dociera, ponieważ dochodzi do małego wypadku. Na szczęście chłopcu nic się strasznego nie stało i spędza pewien czas w szpitalu, gdzie leży także jego Beatrice. Chłopiec odwiedza wybrankę serca, ale przy drugim spotkaniu jej nie zastaje, ponieważ ona spędza święta w domu. Kiedy w końcu powraca do normalnego życia. Dzięki pomocy Silvie, która go wspiera w każdej sytuacji, odwiedza Beatrice. Leo staje się częstym gościem u umierającej dziewczyny. Rozmawia z Beatrice i uczy się odkrywać świat na nowo. Niestety w końcu przychodzi czas by Beatrice odeszła. Chłopak zaczyna się czuć samotny, ale dzięki byłej przyjaciółce odkrywa wielkie uczucie do Silvie. Teraz postanawia zdobyć serce niebieskookiej. Staje się to niemożliwe, gdy dziewczyna ujawnia mu wielką tajemnicę, która wszystko zmienia. Niestety sercu nie jest łatwo zakażać kochać i  dlatego też Leo staje przed trudnym wyborem.

Bardzo spodobała mi się ta książka, choć muszę przyznać, że na początku myślałam, że będzie nudna. Przewiązałam się nawet do głównego bohatera, który ukazywał prawdziwe życie nastolatka. Podobały mi się również różne wydarzenia z jego przyjacielem, dla którego ważna była drużyna. W życiu też jest tak, że często ktoś odkłada rodzinę i sprawy z nią związane dla jakiegoś hobby.

,,Biała jak mleko, czerwona jak krew” pokazuje również dwa anioły. Jeden jest niebieskooki a drugi zielonooki. To właśnie ona zmieniły bardzo życie Leo i mu pomagają, to dzięki nim staje się cudownym chłopcem. Poza tym nie można również zapomnieć o radach nauczyciela z historii.

Książka posiada również ciekawą okładkę, która przyciąga okładkę. Przede wszystkim widać na niej dominację koloru zielonego i postać ukazującą Beatrice. Dzięki temu można łatwo sobie wyobrazić ją.

W dziele  Alessandro D`Avenia jest wiele ciekawych słów, które można zamienić  na cytaty. Niektóre z nich zawierają w sobie pouczenie a inne odzwierciedlają prawdziwe życie. Bardzo mi się niektóre spisałam na kartkę i teraz umieszczam, gdzie tylko jest możliwe.

Książka polecam wszystkim tym, którzy szukają prawdziwej miłości oraz tym, dla których świat jest nudny. Jestem pewna, że książka bardzo was zafascynuje i się wam spodoba.

Książka została wydana przez wydawnictwo Znak.


Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Znak Litera Nova, za którą bardzo dziękuję ;***Ocena:5/5

3 komentarze:

 1. Ojej, taka ocena! Koniecznie musze zdobyć tę książkę!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak, mam na nią ogromną ochotę:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka rewelacyjna. Naprawdę polecam :)

  OdpowiedzUsuń