wtorek, 12 lipca 2011

,,Porzuceni"

Autor: Mag Cabot
Tytuł: ,,Porzuceni”
Liczba stron:330
Rok:2011
Wydawnictwo:Amber
Cena:34,80 zł

Czytałam wiele książek Mag`e Cabot, ale żadna mnie tak nie zadziwiła, jak ,,Porzuceni”. Myślałam, że ,,Pamiętnik księżniczki” to najlepsze dzieło tejże pisarki. Niestety pomyliłam się, gdyż zadziwiło mnie najnowsza jej książka. Stworzyła swoją własną historię w oparciu o mit, w którym Persefona zostaje porwana przez Hadesa.

Będąc mała kochałam, gdy mi opowiadano o mitach greckich. Potem jak przerabiałam je w szkole było mi o wiele łatwiej, bo wiele zapamiętałam z dzieciństwa. Nigdy bym nie pomyślała, że ktoś na zasadzie tych opowieści napisze książkę, w której bohaterką jest współczesna dziewczyna.

Każdy widzi świat pozaziemski całkiem inaczej, ale nikt do końca nie wie jak tam jest. Nie wiadomo co się stanie, gdy nasze życie dobiegnie do końca. Czy zobaczymy niebo, łodzie, otchłań, czy coś innego. Jedno jest tylko pewne, że śmierć na każdego czeka i nikt od niej się nie wywinie.

,,Porzuceni” to historia siedemnastoletniej Pierce, która odwiedziła świat, do którego każdy zmierza. Stało się to przez przypadek, gdy chciała pomóc ptakowi. Wpadła do basenu i przeżyła śmierć kliniczną. Powracając do świata żywych jej świat stał się inni a każdy uważa, że to wina wypadku, ale nikt do końca nie wie co się stało. Będąc w tamtym świecie popełniła jeden błąd, który spowodował, że już nigdy nie uwolni się od NIEGO. To właśnie ON powoduje, że ludzie zaczynają uważać nastolatkę za chorą. Pierce chce pomagać innym, ale gdzie już jest dobrze, ten mężczyzna wszystko psuje. Śmierć przyjaciółki, historia z nauczycielem i rozwód rodziców, to wszystko powoduje wielki ból. Dlatego matka postanawia zacząć nowe życie i zabiera córkę do rodzinnej miejscowości, gdzie ma niby być lepiej. Dziewczyna zawiera znajomości, ale spotyka znów GO. Postanawia mu oddać prezent, który jej dał i zamierza trzymać się z dala od niego. Diament, który otrzymała od niego przystwarza jej kolejnych problemów a jej życiu grozi niebezpieczeństwo.

Uważam, że pisarka przedstawiła mit w swojej książce całkiem podobnie. Pierce jako Persefona a John jako Hades, który cały czas ją obserwuje. Niestety w książce występują też inne istoty, które są niebezpieczne dla tych dwoje, ale to dodaje urokowi dziełu Cabot.

Okładka za bardzo mnie nie zadziwiła, ale jak zobaczyłam co się znajduje wewnątrz to byłam ogromnie zadowolona. Wszystkie strony ozdobione na rogach wzorkiem: kwiatki i liście, i jeszcze pieśnie z ,,Piekła” Dantego.  W sam raz wszystko pasuje do tej książki co mnie szokuje. Tyle pracy a taki wspaniały efekt.

Książkę polecam wszystkim czytelnikom Mag`e Cabot, wszystkim tym którzy są ciekawi pozaświatów oraz nastolatką, ponieważ to dla nich to dzieło powstało.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Amber.


Zwiastun !

Ocena:5/5

7 komentarzy:

 1. to była książka... nic tylko się zakochać xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Może nie jestem nastolatką, ale książkę chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podobała ;) Nie mogę się doczekać części następnych :D Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam, szczególnie, że twórczość Meg Cabot przypadła mi już do gustu ;P

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna nie czytałam książki Meg Cabot. Wydaje mi się, że po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedawno ją zakupiłam i na pewno przeczytam, tylko jeszcze nie wiem kiedy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedna z książek, które czekają w kolejce na przeczytanie ;) Nie mogę się doczekać, kiedy będę miała ją w swoich rękach, zwłaszcza na obecność mitów, które wręcz uwielbiam. Cieszy mnie to, że ostatnio zyskują coraz większą popularność w literaturze, wystarczy chociaż spojrzeć na ,,Spętanych przez bogów" czy "Percy'ego Jacksona" ;)

  OdpowiedzUsuń