środa, 10 lipca 2013

,,Niemożliwe"Autor: Nancy Werlin
Tłumaczenie: Grażyna Smosna
Tytuł: ,,Niemożliwe”
Liczba stron: 360
Rok: 2011
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cena: 34,99 zł

Nancy Werlin to amerykańska autorka powieści dla młodzieży, z których największą popularność w Polsce zdobyła książka pt. ,,Niemożliwe”. Pisarka napisała również takie dzieła jak ,,Reguły przetrwania”, ,,Nadzwyczajne”, ,,Black Mirror” oraz wiele innych powieści i opowiadań.
Każdy człowiek zna jakąś starą piosenkę ludową czy też balladę, która przenosi go w świat nierealny. Zaczyna wtedy marzyć i wczuwać się w rolę ,,głównego bohatera”. Niestety wymyślony świat nie jest łatwo zapisać na papierze. Na szczęście udało się to Nancy Werlin, która zafascynowała się staro angielską balladą ,,Targ w Scarborough” i napisała niesamowitą historię o klątwie rodzinnej.

,,Dziewczę od mej klątwy nie uwolni się,
Szałwia, rozmaryn, tymianek i nać.
Dopóki nie wykona zadań trzech
W pułapce mej miłości będzie trwać.
Magiczną koszule niech uszyje mi. […]
Nie tworząc szwów, nie tknąwszy igły.
A gdy to uczyni niech znajdzie akr ziemi. […]
Między morza brzegiem a wodami słonymi.
Na koniec kozim rogiem niechaj ją zaora. […]
I obsieje jednym ziarnem całą ziemię połać. ``

,,Niemożliwe” to opowieść o siedemnastoletniej dziewczynie Lucindzie Scarborough, która jest wychowywana przez Soledad i Leo. O swojej matce biologicznej Mirandzie wie tylko tyle, że jest obłąkana i w kółko śpiewa starą balladę. Dziewczyny życie biegnie normalnie. Chodzi do szkoły i spotyka się z przyjaciółką. Wszystko się zmienia, gdy zostaje nachodzona przez matkę. Dziewczyna stara się tym nie przejmować. Niestety chora psychicznie kobieta nawet próbuje popsuć wyjazd na bal własnej córce. Nie udaje jej się to, ponieważ parter po Lucindę wraca. Niestety w najpiękniejszą noc zabawy nastolatka zostaje zgwałcona. A potem okazuje się nawet się, że jest w ciąży. Dzięki pamiętnikowi Miryndy, który dostaje od Zacha, okrywa, że nad jej rodziną ciąży klątwa. Każda kobieta w wieku osiemnastu lat rodzi dziecko i staje się obłąkana. Rozumie już, dlaczego jej mama kazała, żeby jej przybrani rodzice nauczyli ją tą straszną balladę, którą cały czas śpiewała Miranda. Bo to właśnie w niej są ukryte zadania, które musi wykonać by uchronić się przed klątwą. Na szczęście Leo, Soledad i Zach pomagają jej wykonać te obowiązki. Między Zachem i Lucindą zaczyna coś się dziać. Niestety nawet najbliżsi nic nie mogą poradzić z uciekanym czasem. 

Kiedy ktoś się uśmiecha, a ty przyciskasz policzek do piersi,
można ten uśmiech poczuć głęboko w ciele osoby, do której się tulisz.

Książka zaciekawiła mnie okładką, która skupia wzrok czytelnika i zachęca do dalszego czytania. Widnieje na niej kobieta w polu, której wiatr rozwiewa sukienkę i włosy. Dziewczyna wygląda na zamyśloną. Polska wersja okładki bardzo się różni od angielskiej, w której nie widać twarzy dziewczyny. Natomiast postać znajduje się w polu, ale za nią przedstawione jest wielkie jezioro i góry. Widać również różnicę w kolorze nieba, ułożeniu włosów oraz w sukni, która ma inny kolor i styl. Bardziej podoba mi się okładka polska.Nancy Werlin w swoim utworze zastosowała narrację trzecioosobową. Narrator jest obserwatorem, który dobrze zna główną bohaterkę jak również postacie poboczne.

,,Niemożliwe” nie jest łatwym dziełem do czytania. W moim przypadku zdarzało się tak, że już miałam dosyć i chciałam odłożyć tę książkę na półkę. Jednak przeczytałam ją do końca i jestem z tego zadowolona, w pewnym momencie pod koniec książka mnie pochłonęła. Moja niechęć mogła się pojawić przez to, że spodziewałam się czegoś lepszego i przez długie opisy czegoś, co mnie nie interesowało.

Wiele razy można spotkać dziecinne przyjaźnie, które w późniejszych czasach przeradzają się w coś więcej. W tym przypadku też mamy z tym do czynienia. Jednak miłość między ciężarną kobietą a chłopakiem, który nie jest ojcem dziecka, nie jest łatwa. Zach musi pokochać zarówno Lucindę, jak i dziecko, które niebawem pojawi się na świecie.

Książkę polecam wszystkim wytrwałym czytelnikom, którzy nie boją się długich opisów i nie poddają się w dążeniu do poznania całej opowieści. Na pewno książka spodoba się zakochanym lub szukającym miłości nastolatką. Innym zaś może się spodobać połączenie starej ballady i historii Lucindy.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Ocena: 4/5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz