środa, 10 lipca 2013

,,Z głębi serca"Autor: Juliette Fay
Tłumacz: Tatiana Szurlej
Tytuł: ,,Z głębi serca”
Ilość stron: 416
Rok: 2012
Wydawnictwo: Otwarte
Cena: 14,90 zł

Jullette Fay ukończyła studia na Uniwersytecie Harvarda, działa na rzecz osób bezdomnych. Wierzy w magiczną moc domowych wypieków. Mieszka w Massachusettes razem z mężem i czwórką dzieci. Jest autorką powieści pt. ,, Z głębi serca” oraz ,,Weranda pełna słońca”.

Powieść, którą pokochają wszystkie kobiety.
Uwielbiam sposób, w jaki Fay 
buduje świat tak blisko życia.
Strona po stronie można tu odnaleźć cząstkę siebie.
                                         Emily Giffin  

Wydaje się, że każda kobieta powinna być szczęśliwa w swoim życiu. Życie jednak niektórym damom pisze całkiem inną historię, w której w jednej chwili tracą coś na czym im zawsze zależało. Ułożone życie ulega rozpadowi. Dzieje się tak, gdy ukochany mąż zapragnia rozwodu, by móc rozpocząć życie z nową kobietą, najczęściej młodszą.  Wtedy to niedawna żona przeżywa coś czego nawet słowami nie można opisać. Na jej głowe zwala się bardzo wiele problemów, z którymi musi poradzić sobie sama.

Nie buduj swojego szczęścia na nieszczęściu innych.

Główną bohaterką jest Dana, która jest świeżą rozwódką oraz matką dwójki dzieci dwunastoletniej Morgan i siedmioletniego Grady’ego. Po wielu latach szczęścia mąż w pewnej chwili zostawia ją dla młodszej kobiety. Dana zostaje sama z dwójką dziecki, które mają swoje własne potrzeby. Nie ma już co marzyć o dawnym szczęśliwym życiu. Rozwód powoduje wilekie problemy,  z którymi Dana musi się zmierzyć. W jej życiu pojawia się siostrzenica Alder, która potrzebuje jej pomocy. Morgan popada w bulimie. Zach czuje się zaniedbany przez ojca, z którym by chciał więcej czasu spędzać. Na domiar wszystkiego ojciec dzieci zmiejsza alimenty. Dana teraz musi szybko znaleźć pracę. Poza tym w jej życiu pojawia się trener Grady`ego, który bardzo interesuje się Daną. Kiedy Dana myśli, że wszystkie kłomoty ma za sobą, wtedy właśnie odkrywa, jak fałszywa może być przyjaźń. Najgorsze jest dla niej to, że przez to cierpi jej córka, która niczemu nie jest winna. Na domiar wszystkiego dowiaduje się, że młodsza kobieta męża spodziewa się dziecka a do jej domu przyjeżdża jej siostra Connie, matka Alder.

A gdyby tak oślepnąć i nic już nie widzieć
Oślepnąć na kontrast ostrej walki barw
Oślepnąć na odważną grę światła i cienia
Oślepnąć na rękę gotową by tworzyć
Odciąć się od piękna

Ale też oślepnąć bardziej miłosiernie
Na brudne podobieństwo moczących się pędzli
Na gryzący zapach zużytej palety
Na brutalne wtargnięcie w dziewiczą biel płótna
Dar wzroku jest moim największym przekleństwem

Książkę posiadałam już od bardzo dawna na półkach, ale niestety zawsze ją omijałam. Możliwe, że musiałam trochę dorosnąć by po nią sięgnąć, przeczytać i zrozumieć. To nie jest fantastyka, tylko powieść o prawdziwym życiu, która może kiedyś gdzieś się naprawdę wydażyła. Może znajdą się tacy, dla których 416 stron będzie za dużo. Napisze im tylko jedno, że w tej książce jest zawarte wszystko a nawet więcej. Uczucia, opisy, dialogi oraz wiele więcej. Czytając tą książkę można się poczuć tak, jakby ktoś opowiadał nam to, co go spotkało. Jest bardzo realną historią.

Tylu rzeczy nie mogę nazwać moimi […]
Wszystko, co posiadam istnieje po to, żeby sobie pożyczać.

Okładka książki skupia wzrok, ale dla niektórych może nie być wystarczająca przyciągająca. Tyłem odwrócona kobieta w niebieskiej sukience otwiarająca okno. Zgodzę się jednak ze stwierdzeniem, że nie ocenia się książki po okładce, poniważ to w sam raz pasuje do tego dzieła. Należy jednak zwrócić uwagę też na cenę. Jak na tak cudowną książkę jest bardzo tania, moim zdaniem nawet za bardzo.
Książke polecam wszystkim tym, którzy lubią prawdziwe historie i nie boją się poświęcić czasu na to dzieło. Na pewno będziecie zadowoleni z przeczytania jej.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Otwarte, za którą bardzo dziękuję ;***Ocena:5/5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz