sobota, 11 czerwca 2011

,,Deklaracja"

Autor:Gemma Malley
Tłumacz:Tomasz Konatkowski
Tytuł:,,Deklaracja”
Liczba stron:311
Cena:29,90

Wiele autorek często opisuje w swoich dziełach życie w przyszłości, ale najbardziej mnie zadziwiła Gemma Malley. Pisarka opisała życie czternastoletniej dziewczyny, która żyje w 2140 r. Nie bała stawić czoła życiu za kilkaset lat a jej książka ,,Deklaracja” stała się cudowna. Gdy się raz zacznie ją czytać, uwierzcie, nie da się oderwać od niej.

,,Deklaracje” już dawno temu przeczytałam i jeszcze do dzisiaj pamiętam całą fabułę. Książka mi dość dziwną przyszłość w oczach Gemmy Malley. W jej świecie można wyróżnić dwie grupy ludzi: legalnych i nadmiarów. Żal mi się zrobiło dzieci, które nie powinny istnieć i to w jaki sposób było traktowane. Każdy ma prawo do życia i nikt nie powinien tego zabierać.


,,Ślubuję służyć, spłacić dług,
By ktoś legalny mieć mnie mógł.
Nadmiaru wstyd przez życie nieść,
Naturze dać należną cześć.
Ślubuję słuchać, milczeć wciąż
I opanować słabość swą.
Ze wszystkich sił pracować chcę,
Służyć, gdy Władze wezwą mnie."


Główną bohaterką jest Anna, która jest nadmiarem. Mieszka w Grange Hall, gdzie pod okiem pani Pincent uczy się być wartościowa. Jej życie składa się z wielu obowiązków i zadań, które musi wykonać. Dziewczyna cały czas żyje pod zamkom budynku z innymi dziećmi i nie może wychodzić na zewnątrz. Nastolatka posiada tytuł prefekta, czyli ona dba o porządek i słuchają ją inne nadmiary. Niestety, gdy do Grange Halle trafia nowy, wszystko się zmienia. Peter zaczyna ją nazywać Anną Crovey i namawia do ucieczki. Ona nie chce opuszczać tego miejsca i nie chce stracić szansy trafienia do domu legalnego jako służąca. Zmienia zdanie, gdy słyszy jak pani Pincent mówi o zabiciu jej nowego kolegi. Dziewczyna godzi się uciec i razem uciekają. Postanawiają się ukryć u pani Sharpe, gdzie Anna miała praktyki. Starsza kobieta ich przyjmuje, ale szczęście może szybko się skończyć. Zaczynają się poszukiwania uciekinierów a nasza bohaterka zgubiła gdzieś swój pamiętnik, w którym zapisywała swoje życie. Okazuje się, że dziennik posiada nadmiar Sheila, która przekazuje go pani Pincent. Nastolatkowe docierają do Paryża do rodziny Anny, ale poszukinierzy nie dają za wygraną i znajdują ich. Czy znajdzie się jakiś cud, który uratuje rodzinę Crovey ?

,,Deklaracja” to ciekawa książka przy której nie da się nudzić. Posiada w sobie opisowe części, dialogi oraz fragmenty z pamiętnika Anny. Świat przedstawiony w książce bardzo się różni od dzisiejszego. Wszystko przez to, że znaleziono tabletki na wieczność i ludzie boją się umierać. Za dużo jest ludzi i dlatego dzieci nie mają prawa żyć i niekiedy są nadmiarami.

Tytuł książki pochodzi od deklaracji, którą podpisują szesnastoletni mieszkańcy. Umowa ta umożliwia im korzystanie z tabletek na wieczne życie, ale zakazują mieć dzieci. Można nie podpisywać i żyć krócej i się wyróżniać. Niektóre zamożne osoby mają prawo do jednego dziecka a tym innym którym dziecko się urodzi to wtedy trafia do Grange Hall. Jest jeden ratunek dzieci przed życiem jako nadmiar, ale to znajdziecie w książce.

Książkę polecam wszystkim, którzy są ciekawi przyszłości i lubią książki przygodowe. Nikt nie będzie żałował, że przeczytał tak cudowne dzieło Gemmy Malley.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Wilga, za którą bardzo dziękuję;****Ocena:5/5

4 komentarze:

 1. Gdzie nie spojrze, wszędzie jest, (chyba!) prześladuje mnie ta książka :) Już tyle recenzji, tyle ocen, jestem jej bardzo ciekawa, z chęcią przeczytam jak wpadnie mi w ręce.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Kass

  OdpowiedzUsuń
 2. Planuję przeczytać, chociaż coś czuję, że już wkrótce będziemy mieli dosyć powieści antyutopijnych czy postapokaliptycznych. Ciekawe, co z tego wyniknie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę powieść, jest jedną z moich ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam zamiar przeczytać już niedługo, okładka mnie strasznie kusi, a i Twoja recenzja nie pozostaje bez wpływu :)

  OdpowiedzUsuń