poniedziałek, 6 czerwca 2011

,,Uprowadzona"

Autor:Lucy Christopher
Tłumacz:Anna Dorota-Kamińska
Tytuł:,,Uprowadzona”
Ilość stron:328
Wydawnictwo:Wilga
Cena:29,90 zł

Pierwszy raz spotykam tak niesamowitą i niezwykłą książkę ,,Uprowadzona”, która pokazała mi niezwykły świat. Wiele dziewczyn czasem marzy by być porwaną i nigdy nie odnalezioną, ale czy wiecie co was czeka? Lucy Christopher wcieliła się w rolę porwanej nastolatki i ukazuje nam życie uprowadzonej dziewczyny.

Okładka bardzo przyciąga wzrok a róż dla niektórych dziewczyn jest ulubionym kolorem. Motylowa kłódka i te stworzenia skrzydlate po prawej stronie okładki u góry. Gdy przejeżdżam palcami po tej kartce czuję napis i motylki.

„Te niebieskie oczy, tak bardzo niebieskie, lodowato błękitne, patrzyły na mnie, jakbym to ja mogła je rozgrzać. Wiesz, te twoje oczy są piękne, a ich spojrzenie ma dużą siłę.”

Szesnastoletnia Gemma zostaje porwana przez dorosłego mężczyznę. Wszystko zaczyna się od braku pieniędzy na kawę. Wtedy to właśnie płaci za nią Tyler, który ją uprowadza bardzo daleko. Dziewczyna trafia na pustynię, gdzie żyje tylko z porywaczem. Pragnie za wszelką cenę uciec od niego, ale nie ma do kąd. Zabiera samochód lub na pieszo oddala się od Tylera, ale on zawsze ją znajduje. Mężczyzna pokazuje jej swój świat i nawet razem łapią wielbłądzicę, którą Gemma nazywa Stolen (skradziona). Dochodzi nawet do wyznania miłości, ale szesnastolatka nie umie z tym pogodzić się. Pewien wieczór wszystko zmienia, kiedy nasza bohaterka rozumie już prawie wszystko. Niestety zawsze w pięknych historia pojawia się zły los. Gemma zostaje ugryziona przez jadowitego węża a Tyler staje przed ciężkim wyborem, który musi dokonać.

W tej książce nie ma rozdziałów, ale występują kluczyki, które oddzielają dni lub myśli bohaterki. Wydawać się może, że książka jest pamiętnikiem, ale dopiero na końcu ujawnia swój cel. Autorka doskonale wczuła się w rolę Gemmy.

Kiedyś zastanawiałam się co się dzieje z dziewczyną po porwaniu. Na dręczące mnie pytanie znalazłam odpowiedź w ,,Uprowadzonej” i dzięki niej wiele zrozumiałam. Ta książka wiele mnie nauczyła, choć dla niektórych to są puste słowa, ale dla mnie jest w nich moc.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Wilga, za którą bardzo dziękuję;****


Ocena:5/5

6 komentarzy:

 1. Fabuła przypomina mi 3096 dni Natashy Kampush. Okładka w ogóle mnie nie zachęca. Róż bardziej kojarzy mi się z komedią niż z historią o porwaniu. Myślę, że przy okazji jak znajdę to przeczytam.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja właśnie czytam "Pokój" Emmy Donoghue - to chyba podobna tematyka. Okładka ciekawa, ale zupełnie nie kojarzy mi się z porwaniem - jest chyba zbyt cukierkowa, łagodna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ochotę na tę książkę, może uda mi się kiedyś przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam same dobre recenzje i chyba będę musiała sięgnąć w końcu po lekturę. Może też zostanę "uprowadzona"? ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. dobra ksiązka ; ) polecam!. Od razu jak zaczęłam ją czytać to mnie zaciekawiła :D Jednak bywałam lepsze, chwilami mnie zanudzały opisy kraiobrazu i ogólnie jakiś wyglądów. :DD Bardzo polecam ksiązkę "Pamiętnik Narkomanki" , genialna książka ; )))

  OdpowiedzUsuń