niedziela, 5 czerwca 2011

,,Kruczobór"

Autor:Andrew Peters
Tłumacze:Iwona i Piotr Grzegorzewscy
Tytuł:,,Kruczobór”
Liczba stron:364
Wydawnictwo:Bukowy Las

Andrew Peters urodził się w 1965 roku w rodzinie o czeskich korzeniach, gdzie wychował się w Londynie. Posiada dwójkę dzieci a jego żona jest pisarką. W wolnych chwilach fotografuje lub gra w squasha. Kocha poezję i kąpiele na dziko. Napisał wiele książek, w których znajdują się tomy poetyckie. W roku 2011 mamy okazję przeczytać jego najnowsze młodzieżowe dzieło ,,Kruczobór”.

,,Kruczobór” posiada w sobie wiele magii i fantazji. Autor pokazuje swoim czytelnikom niesamowity świat, w którym małe rzeczy mogą być wielkie. Często dla ludzi kruki to zwykłe ptaki. Andrew Peters potrafił ukazać je w swojej książce jako wartościowe stworzenia a z młodych przyjaciół próbuje zrobić bohaterów.

,,Pozostań na drzewie jak słońce na niebie,
Lasu opuszczenie-wieczne potępienie."


Arktorious Malikum jest pomocnikiem kanalarza, który został przygarnięty przez jedną z rodzin i żyje w Arborium . W miejscowości tej drzewa spełniają wielką rolę, oprócz czyszczenia powietrza, bronią przed niebezpiecznymi istotami, oraz są domem dla mieszkańców. Chłopiec pewnego razu słyszy rozmowę na temat spisku, w której bierze udział radny Gaspa oraz Lady Fanestra, wysłanniczka Imperium Paszczy. Chłopak dowiaduje się, że planują zniszczyć las w czasie dożynek. Zostaje przyłapany na podsłuchiwani i zaczynają go gonić strażnicy. Zaprzyjaźnia się z Malikumem, który razem z nim pracował i to właśnie on pomaga mu w poinformowaniu króla. Niestety zamiast trafić do władcy trafiają do korzenników, gdzie poznają Flo. Petroń, syn Grapsa przekupuj Flinta to walki przeciwko przyjacielowi. Gdy Arkowi udaje się uciec z podziemi zostaje zraniony przez syna radnego. Kruki ujrzawszy krew porywają czternastolatka do Kruczoboru, gdzie poznaje prawdę o sobie samym i swoim zadaniu. Malikum zostaje złapany i tafia do celi wraz z przybraną siostrą bohatera. Udaje im się uciec. Ark powraca do przyjaciół i układa razem z nimi plan walki. Przed nimi stoi wielkie zadanie a czasu jest mało. Czy im się uda obronić Arborium i króla?

Książka bardzo mnie wciągnęła i nie nudziłam się przy niej. W książce jest wiele ciekawych momentów i zawsze coś się dzieje. W ,,Kruczoborze” można znaleźć prawdziwą przyjaźń, która połączyła istoty o różnej rasie. Nawet w jednym przypadku zakwitła miłość.

,,Kruczobór” pokazał mi mój marzycielski świat, który pojawiaj się w snach. Niestety nigdy nie będzie spełniony, ale książka mi o nim przypomni. Nawet okładka mi się spodobała, ponieważ bardzo przyciąga wzrok i zawiera w sobie coś niezwykłego.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Bukowy Las, za którą bardzo dziękuję;***Ocena:5/5

3 komentarze:

  1. Same świetne oceny dla tej książki, muszę przeczytać!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam wielką ochotę na nią ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam, i powiem, że nawet fajna (chociaż zwykle czytam kryminały i horrory). Dlatego polecam.

    OdpowiedzUsuń