poniedziałek, 11 kwietnia 2011

,,Kochałem ją"

 
Autor: Anna Gavalda 
Tłumacz: Aleksandra Komornicka
Tytuł: ,,Kochałem ją"
Ilość stron: 160
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: Świat Książki
Cena: 24,90

Anna Gavalda jest francuską pisarką, która ma dwoje dzieci. Debiutem literackim okazała się książka ,,Chciałbym żeby ktoś gdzieś na mnie czekał”, która została nagrodzona  Grand Prix RTL-Lire. Największą sławę przyniosły jej powieści ,,Po prostu razem” i ,,Kochałem ją”, które pojawiły się na ekranie. Te wielkie dzieła podbiły rynki na całym świecie. W Świecie Książek możemy spotkać ,,Pocieszenie” oraz najnowszą powieść  ,,Ostatni raz”.
Gdy otworzyłam książkę bardzo szybko mnie ona wciągnęła. Na początku myślałam, że główną bohaterką jest Chloe, którą mąż zostawił z dwójką dzieci. Niestety myliłam się, bo najważniejszą postacią okazał się Pierre, który wydawałby się wspaniałym mężem. Okazuje się najwspanialszy mężczyzna moim zdaniem ma swoje grzechy za plecami, które ujawniają się w czasie rozmowy z Chloe.
Kiedy świat się łamie pod nogami wtedy to najbardziej potrzebujemy pomocy. Pirre, który nie miał żadnego obowiązku wobec żony syna, staje się dla niej podporą. Wywozi ją z dala od życia codziennego by mogła poukładać sobie życie. Jako ojciec zaniedbał swoje obowiązki a teraz za wszelką cenę próbuje je zmienić, poprzez opiekę dziećmi Chloe. Pewnego wieczoru próbuje za wszelką cenę wyjaśnić postępowanie swojego syna i opowiada jej historię swojego życia.
Pewnego razu Pirre spotyka Matyldę i się w niej zakochuje. Spędza z nią czas pomimo tego, że ma żonę i dzieci. Niestety zdradzana kobieta za bardzo go kocha i rezygnuje z rozwodu. Romans Matyldy i Pirre trwa coraz dłużej a każdy z osobna coraz bardziej zakochuje się w osobie, z którą spędza najwspanialsze chwile. Ukochana Pirre nie ma siły by przerwać tego zjawiska i postanawia się spotykać z ukochanym w innych krajach, bo widzi, że w Paryżu nie zdoła ukryć miłości ich. Niestety  Matylda żeni się z kimś innym, ale nie potrafi zrezygnować z mężczyzny swojego życia. W końcu dochodzi do tego, że Matylda żąda by Pirre wybrał. Mężczyzna nie wie co zrobić bo nie chce zranić ani ukochanej osoby, ani zostawić żony i dzieci.
Pirre bardzo lubi również swoją sekretarkę, której powierzył swoją tajemnicę. Niestety to właśnie ona pokazuje mu, co się dzieje, gdy kobietę zostawia mąż. Nie tylko to nie szczęście spotyka tą kobietę, ale również atakuje ją nowotwór. Mężczyzna przekonuje się również o wielkości miłości jego sekretarki i nowego jej mężczyzny, który nie brzydzi się jej choroby.
Książka jest niesamowita, ale ja jeszcze nie dorosłam by ją czytać. Nie przeżyłam jeszcze tyle by stwierdzić, jak to jest gdy się kogoś ma a potem traci. Książka zawiera jeden plus, bo pokazała mi życie, które może kiedyś mnie takie spotka. Pokazała mi również emocje i zachowanie, których jest bardzo dużo w tej książce.
Niestety filmu nie oglądałam tej książki, ale wydaje mi się, że w przyszłości obejrzę. Jeśli film będzie tak cudny, jak książka to nie odpuszczę sobie, by nie zostawić w spokoju takiego dzieła na ekranie.
Książka została wydana przez Wydawnictwo Świat Książki.

Ocena:8,5/10

1 komentarz:

  1. Słyszałam coś o tej książce, chyba nawet film jest, więc zanim obejrzę ekranizację zabiorę się za książkę ;)
    Podoba mi się recenzja, dzięki niej książka wydaje się taka ciepła :) Poszukam w bibliotece ;)

    OdpowiedzUsuń