sobota, 9 kwietnia 2011

,,Oskar i Pani Róża"

Autor:Erice-Emmanuel Schmitt
Tytuł:,,Oskar i Pani Róża"
Ilość stron:80
Rok Wydania:2004
Wydawnictwo:Znak
Cena:14,99


Erice-Emmanuel Schmitt urodził się w w Sainte-Foy-les-Lyon w rodzinie sportowców. Z niewierzącego stał się człowiekiem zamiłowanym w Bogu, który mówił do niego  na pustyni. To wydarzenie właśnie spowodowało, że jego książki zawierają w sobie cząstki różnych religii i nauczają czegoś nowego. Na wyróżnienie zasługuje książka ,,Oskar i Pani Róża”, która uczy wiary w chwili śmierci.
,,Oskar i Pani Róża” to opowieść o dziesięciolatku, który ma raka. Niesamowita jest ta książka, ponieważ pokazuje jak Bóg potrafi pomóc w złych chwilach. Przede wszystkim uczy nas byśmy się nie bali śmierci i zaufali najwyższemu, który zawsze nam pomoże. Książka zawiera w sobie niewiele stron co ułatwia czytanie i wiele zawiera w sobie ważnych porad.
Niezwykła postać Pani Róży, która jest byłą zapaśniczką, udawania chłopcu, że Bóg istnieje. Chłopiec przez wiele lat wątpił w istnienie najwyższego, ale teraz wreszcie czuje jego obecność. Pomaga mu przezwyciężyć każdy i problem i daje odpowiedź na pytania, które dręczą małego chłopca.
Książka napisana jest w postaci listów, które pisze Oskar do Pana Boga. W swoich korespondencjach zawiera również jakąś prośbę, która oczekuje spełnienia. Również są formą pamiętnika, w których opisane są dni ,,dorosłego” życia chłopca. Każda prośba napisana przez chłopca się spełnia a problem ulega rozwiązaniu.
Pomysł Pani Róży z liczeniem lat jest bardzo przydatny, ponieważ chłopcowi daje radość z mijania lat. Oskar przeżywa w czasie wyobrażonego dorastania miłość oraz zdradę. Zakochuje się w Paggy Blue, która staje się jego żoną. Posiada również swoich przyjaciół, którzy cierpią na inne choroby. Bekon, który jest poparzonym chłopcem. Einstein, który ma wielką głowę. Pop Corn, który jest otyłym chłopcem. Z tego można właśnie stwierdzić, że w złych chwilach też można znaleźć przyjaciół.
Z tej książki zostaną mi w pamięci słowa, które wypowiedział Oskar do Pana Boga: ,,..codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz ostatni..” . Zawierają w sobie wielkie pouczenie, które uczy nas byśmy się cieszyli życiem a nie smutali.
Bardzo polecam książkę ,,Oskar i Pani Róża” , ponieważ jest wielkim dowodem na to, że Bóg istnieje i nie zostawia nas w złych chwilach tylko, że my często sami go nie widzimy.
Kiedy nie wiemy co nas czeka, wtedy Bóg staje się naszą nadzieją i to on potrafi wszystko zmieniać. Ta wielka postać daje nam życie, z którego należy się cieszyć, tak jak Oskar to robił.
Książka została wydana przez Wydawnictwo Znak.

1 komentarz:

  1. sama niedawno dopiero przeczytałam Oskara i panią Róże i jestem pod wrażeniem, że w tak małej skiążce można znaleźć tyle mądrości

    OdpowiedzUsuń