środa, 20 kwietnia 2011

,,Szczęśliwy w III Rzeszy"

Autor: Marek Żak
Tytuł: ,,Szczęśliwy w III Rzesz”
Ilość stron: 372
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: ALBATROS
Cena: 32,80 zł


Marek ŻAK ur.06.03.1953 rok, absolwent Politechniki Warszawskiej - Wydział Chemiczny oraz studiów podyplomowych m.in. w Japonii i Szwajcarii z dziedziny marketingu i zarządzania. Pracował w polskich i międzynarodowych firmach chemicznym i farmaceutycznych. Przez kilka lat pisał felietony w Przeglądzie Technicznym. Obecnie jest dyrektorem przedstawicielstwa w Polsce - jednego z międzynarodowych koncernów z branży tzw. life science. Niesamowitym dziełem, które napisał jest książka pt. ,,Szczęśliwy w III Rzeszy”.
,,Szczęśliwy w III Rzeszy” jest to niesamowita książka, która opowiada o życiu Polaka w Niemczech. Kiedy to Marek dostał szansę pracowania w Trzeciej Rzeszy u boku znajomego doktora, przyjął ją. Godząc się myślał, że robi to dla Polaków, ponieważ jego leki będą sprzedawane im też. W firmie Bayer gdzie pracował znajdowali się agenci, którzy na niego donosili i pisali raporty. Na szczęście aptekarz z Wolsztyna starał się nikomu nie narażać. Dzięki uratowania dziecka Goebbelsa zyskał zaufanie wroga. Od Rzeszy dostał dziewczynę agentkę, która stała się jego żoną. Niestety gdy ją zabrał do Polski i pokazał Getto .Karen zobaczywszy ten widok zaczęła być przeciwko Hitlerowi, co spowodowało, że została wywieziona do obozu. Marek zerwał z Karen i po pewnym czasie ożenił się z Claudią, która spodziewała się jego dziecka. Po wywiezieniu żony do hotelu Marek ma romans z Karen, która została uwolniona dzięki niemu. Nie jest to jego pierwsza zdrada, ponieważ w książce można spotkać jeszcze Gordane i Martę, której uratował dziecko.
W książce obserwujemy umierającą wiarę Niemców w Hitlera, któremu kiedyś tak bardzo byli wierni. Wrogowie w pewnej chwili zaczynają wszystkich przepraszać gdy wiedzą, że walka ich nie ma sensu. Najbardziej obawiają się zbliżających się wojsk koalicji, które coraz bardziej nadciągają i próbują opanować Trzecią Rzeszę.
Markowi odpowiada wojna, ponieważ dzięki swojej pracowitości odkrywa nowe leki a nawet staje się dyrektorem. Nawet godzi się przyjąć obywatelstwo Trzeciej Rzeszy co umożliwia mu lepsze życie. Obok niego jest pełno kobiet a każdy darzy go szacunkiem . Dzięki swoim lekom zyskuje popularność. Staje się bardzo cenny dla Niemców i dlatego nie chcą go nikomu oddać.
Książka liczy 376 stron, ale jej zawartość jest bardzo cenna, ponieważ żaden podręcznik nie pokaże nam życia Polaka w czasie II wojny. Czytając ją można się poczuć, jakby się brało udział w tej wojnie. Dzięki opisowi Polaków i Niemców dowiadujemy się więcej o poglądach tych ludzi i nadziei, która nigdy nie mija. Niemcy obawiają się Anglii a Polacy Rosjan, którzy pragną władzy.
,,Szczęśliwy w III Rzeszy” polecam wszystkim, ponieważ ta książka jest warta poświęcenia czasu. Dzięki niej będziecie mogli wiele zrozumieć i dowiedzieć się więcej czego brakuje w podręcznikach.Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Albatros, za którą bardzo dziękuję;***

1 komentarz:

  1. Historia nie jest moją mocną stroną, ani też nie darze jej wielką sympatią, ale mój chłopak lubuje się w tematyce II wojny światowej więc podrzucę mu tytuł :)

    OdpowiedzUsuń