niedziela, 24 kwietnia 2011

,,Z ciemnością jej do twarzy"
Autor: Kelly Keaton
Tłumacz: Anna Gralak
Tytuł: ,,Z ciemnością jej do twarzy”
Liczba stron: 260
Wydawnictwo: Znak Emotikon


Kelly Keaton - popularna autorka powieści dla dorosłych z gatunku urban fantasy (The Better Part of Darkness - ponad 40000 sprzedanych egzemplarzy, nominacje do dwóch nagród RITA - oraz Darkest Edge of Dawn). ,,Z ciemnością jej do twarzy” jest jej pierwszą powieścią dla młodzieży, która zaczyna cykl ,,Bogowie i potwory”.

„Nie rób sobie nadziei, a nikt cię nie zrani. Nie ufaj i nie kochaj, a nikt cię nie zrani. Złam własne zasady.”

,,Z ciemnością jej do twarzy” to niezwykła opowieść młodzieżowa, w której pełno jest istot zaliczających się do grona INNYCH. Wszystko dzieje się w mrocznym miejscu, gdzie pełno jest magii. Książka jest ciekawa i wciągająca. Pyzatym pierwszy raz się mam do czynienia z połączeniem wszystkich istot niezwykłych i bogini Ateny w jednym dziele.
Książka Kelly Keaton opowiada o siedemnastoletniej Ari, która postanowiła poznać swoich rodziców. Dowiedziawszy się w Rocquemore House o śmierci swojej mamy dziewczyna zamierza się wybrać do Nowego 2 ( Nowy Orlean), w którym jej mama przebywała i w którym się urodziła. Dostała od doktora list, w którym mama ostrzega córkę by uciekała. Przed hotelem atakuje ją niezwykła istota, która pragnie ją zabić. Na szczęście zwinna dziewczyna pokonuje potwora.
Potkawszy Crank, wybiera się razem z dziewczyną do Nowego Orleanu, gdzie zamierza poznać prawdę. Poznaje tam również ,,rodzeństwo” dwunastolatki Violet, Henriego, Dub`a i Sebastiana. Dzięki pomocy Sebastiana i reszty przyjaciół poznaje prawdę i klątwę, która na niej ciąży. Dochodzi nawet do porwania bohaterki przez potwora, który zabiera ją do więzienia Ateny. Dziewczyna ucieka i wypuszcza wszystkich, oprócz jednego z potworów.
Ari będąc na balu wampirów spotyka boginie Atenę, która pragnie jej. Niestety nie udaje się bogince zabrać siedemnastolatki. Dochodzi do drugiego spotkania z królową wojny tym razem na cmentarzu, gdzie bohaterka wybrała się poznać klątwę. Bogini ukazuje prawdziwą postać Ari, która czeka ją za parę lat, gdzie będzie meduzą. Przyjaciele uciekają i zostaje tylko mała Violet, która uważa Ari za piękną postać. Atena daje czas nastolatce do zmroku by zastanowiła się. Kiedy przychodzi ze swoją armią dochodzi do walki, bo przybywają przyjaciele córki Meduzy.
W książce możemy zobaczyć powstające uczucie między Ari a Sebastianem, który jest pięknym młodzieńcem. Chłopak jest odmieńcem, ponieważ w połowie po matce jest wampirem a w drugiej części po ojcu czarodziejem. Możliwe, że w kolejnych częściach coś będzie między tymi dwiema postaciami.
,,Z ciemności jej do twarzy” pokazuje także inne postacie i inne potwory. Opowiada równiej historię o Nowym 2, który został kupiony przez wielką dziewiątką. To właśnie ci ludzie uwolnili ten teren ziemi od zemsty Ateny i zawiązali z nią pakt, który złamała porywając Ari.
Wiele osób w dzisiejszym świecie czuje się jak odmieniec. W książce Kelly Keaton też oni występują i pokazują nam jak się ukazywać. Przykładową postacią jest mała Violet, która ukrywa się pod maskami, ale zobaczywszy Ari, jako Meduzę, ukazuje się.
Książkę polecam wszystkim którzy szukają niezwykłych wrażeń. Fabuła książki jest wspaniała. A okładka książki przyciąga oczy każdego czytelnika. 

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Znak Emotikon, za którą bardzo dziękuję ;***


Ocena:4,8/5

1 komentarz:

  1. Mam ochotę na tę książkę od jakiś czterech minut xD

    OdpowiedzUsuń