sobota, 30 kwietnia 2011

,,Mechanizm serca"


Autor:Mathias Malzieu
Tłumacz:Magdalena Krzyżosiak
Tytuł:,,Mechanizm serca”
Liczba stron:168
Wydawnictwo:Świat Książki
Mathias Malzieu oprócz tego, że pisze książki jest także liderem i współzałożycielem francuskiej grupy rockowej Dionysos. Napisał takie utwory jak ,,Mechanizm serca” i ,,38 mini westerns”. Ja miałam szansę przeczytać tylko jedną jego książkę i jestem zachwycona.
Pierwszy raz gdy zobaczyłam okładkę tej książki to już wiedziałam, że ją przeczytam. Wydawała mi się cudowną opowieścią i się nie myliłam a smutna twarz chłopca jeszcze bardziej moją uwagę przyciągnęła. Pomimo, że czasem nie chciało mi się jej czytać to dałam radę. Początek i końcówka jest wspaniała, środek natomiast trochę nudny, ale czasami zdarzają się fajne momenty.
Jack jest małym chłopcem, który od pierwszego wejrzenia zakochuje się w małej śpiewaczce. Nie jest to zauroczenie, ponieważ ta miłość nie mija mu pomimo mijających lat. Niestety jest jedna wada on zamiast serca posiada jeszcze zegarek z kukułką, który go utrzymał przy życiu, kiedy przyszedł na świat bardzo mroźnej zimy. W jego życiu istnieje bardzo ważne zasady, których musi przestrzegać:
,,Po pierwsze nie dotykaj wskazówek. Po drugie, opanuj złość. Po trzecie, nigdy, przenigdy nie zakochaj się. Wtedy bowiem duża wskazówka na zawsze przebije ci skórę. Twoje kości rozsypią się, a mechanizm serca znów pęknie.”.
Postanawia się wybrać do szkoły, gdzie zostaje gnębiony przez Joego, którego ulubienicą jest mała śpiewaczka Miss Acacia. Jednej z bójek Jack doprowadza do oślepienia prześladowcę przez którego musi uciekać. Opuszcza swoją rodzinę składającą się z Doctor Madelein, Anny, Luny i Arthura.
Postanawia odnaleźć swoją ukochaną wraz z Meliesem dociera do ,,Niezwykłości”. Tam właśnie pracuje jako upiór z pociągu widmo i spotyka się z Miss Acacio. Niestety gdy pojawia się Joe, bohater wszystko straci. Stary wróg zabiera mu pracę i próbuje zabrać ukochaną. Między Jackiem i Miss Acacio dochodzi do awantury, w której wyrywa wskazówki swojego zegara sercowego. Na szczęście ratuje go Melies, który ostrzega go, że ,, Nigdy już nie będzie tak jak dawniej”. Po trzech latach Jack budzi się a słowa przyjaciela okazują się prawdą. Teraz musi na nowo zacząć walczyć o ukochaną, ponieważ jego miejsce zajął Joe. Czy mu się to uda?
Książka wywarła ogromne na mnie wrażenie, ponieważ udowodniła mi jedno, że czasu nigdy nie da się cofnąć i nie można naprawić starych błędów. Mała liczba stron sprawiła, że w parę godzin już dzieło było przeczytane. Przez cały czas ciekawiło mnie co oznacza po polsku imię chomika, z którego Anna i Luna się śmiały. Najlepsze jest to, że gdy się doda do tej nazwy KOCHANY to już uśmiech na twarzy się pojawi.
Książka została wydana przez wydawnictwo Świat Książki.

Ocena:4,5/5

5 komentarzy:

 1. Bardzo chcę tę książkę przeczytać :)Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc to pierwsza pozytywna recenzja na temat tej książki, z którą się spotykam :)
  I zastanawiam się,czy nie zabrać się za tą pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak tak czytałam recenzję, to odniosłam wrażenie, że to książka dla mojej mamy, lub dla mnie, tylko w jakimś dalekoprzyszłościowym wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cóż nie jestem pewna czy to książka dla mnie, raczej nie w moich klimatach. Jednak pomyślę nad nią skoro tak wysoko ją oceniłaś :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta okładka od początku mnie oczarowała i wiedziałam, że przeczytam książkę niezależnie od jej gatunku czy recenzji ;) Opis tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że nie oprę się "Mechanizmowi...".

  OdpowiedzUsuń