niedziela, 1 maja 2011

,,Pragnienie"


Autor:Carrie Jones
Tłumacz:Dobromiła Jankowska
Tytuł:,,Pragnienie”
Liczba stron:300
Wydawnictwo:Bukowy Las
Cena:31,90 zł

Nietypowo zaczęłam historię Zary, ponieważ pierwszą książkę, którą przeczytałam to było ,,Zniewolenie”. Obiecałam, że kiedyś przeczytam pierwszą część opowieści o tej nastolatce i wreszcie to się stało.

,,Pragnienie” pokazało mi początek tej wielkiej historii i ukazało wiele innych rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Ta książka bardzo mnie wciągnęła a jej czytanie było dla mnie przyjemnością. Bardzo polubiłam główną bohaterkę i jej przyjaciół.

"Jeśli możesz czemuś nadać nazwę, przestaje być takie straszne. Ludzie boją się tego, czego nie znają."

Wiele osób często traci kogoś bliskiego i wtedy życie nabiera szarych barw. Matka Zary nie mogła patrzeć jak cierpi jej córka po stracie ojczyma, więc wysyła ją do babci. Wydawało by się, że Maine jest cichym małym miasteczkiem, ale to nie prawda. W tym właśnie miejscu ukryta jest cała magia.

W nowej szkole Zara zaprzyjaźnia się z Isi i Devym, oraz ma wroga Megan. Razem z przyjaciółmi poznaje całą prawdę o niebezpiecznych stworzeniach, które porywają chłopców. Te potwory również ją wołają, gdy jest tylko w lesie. Króla łatwo jest rozpoznać po pyle, ale inni śladu nie zostawiają a wyrządzają szkody.

Nasza bohaterka poznaje również smak miłości. Nick jest niesamowitym chłopakiem, który pomimo swej urody nigdy nie miał dziewczyny. Okazuje się, że nie do końca jest człowiekiem tak jak babcia Bella czy Devyn. Oni potrafią zmieniać się zmieniać i mówią na nich zmiennokształtni.

Niestety Nickowi nie udaje się powstrzymać Iana i Megan, którzy porywają Zarę. Ian za wszelką cenę chce pocałować dziewczynę by się stała królową a on królem piksów. Czy ktoś uratuje nastolatkę przed piksami?

Po śmierci ojca dziewczyna jest śledzona przez nieznajomego mężczyznę, który okazuj się piksem. Straszny pan w płaszczu porywa naszą bohaterkę i więzi w swoim królestwie, gdzie ma przybyć po córkę mama. Gdy dociera wreszcie jej dziecko zostaje wypuszczone z rannym przyjacielem a ona sama zostaje. Czy Zara uratuje matkę przed ojcem?

W książce ,,Pragnienie” najbardziej podobają mi się nazwy fobi, które niekiedy stają się tytułami. Autorka wyjaśnia ich tytuły a niektóre nawet są bardzo śmieszne. Bo czy można się bać masła orzechowego? Pokazuje jak w łatwy sposób przestać się bać a metoda polega na nazywaniu lęków.

Książkę polecam wszystkim, którzy lubią magiczny świat i chcą poznać nazwy lęków. Poza tym jak już się zacznie książkę to nie ma odwrotu od niej, bo ciekawość zwycięża.

Książka została wydana przez Bukowy Las.

Ocena:5/5

5 komentarzy:

 1. Ja się masła orzechowego nie boję ;) Za to rozbawiła mnie nazwa tych stworzonek - ratunek przed piksami - jakoś mi się z pikselami kojarzy ;) Twoja recenzja bardzo mnie zaciekawiła. I okładka przypadła mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa książka. Lubię powieści w tym stylu :). Bardzo podoba mi się pomysł z nazywaniem lęków. Bać się masła orzechowego? Widzę, że moja fobia na punkcie pająków jest mało oryginalna ;/.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie osobiście średnio się podobała ta książka...
  Ale każdy ma inny gust ;)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam, ale nie jest to moja ulubiona powieść o wróżkach. Zdecydowanie zachęcałabym bardziej do "Żelaznego Króla". Mimo wszyscy chcę przeczytać cz 2 i 3 aby zobaczyć jak akcja została dalej poprowadzona ;)
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytam tą książkę, ale miałam mieszane uczucia. Sama nie wiem dlaczego, ale nie potrafiłam wniknąć do końca w klimat, ale widząc po komentarzach nie tylko ja :)

  OdpowiedzUsuń