sobota, 21 maja 2011

,,Dwa wybory"

Autor:Dianne Wolfer
Tłumacz:Edyta Skrobieszewska
Tytuł:,,Dwa wybory”
Liczba stron:280
Wydawnictwo:Nasza Księgarnia
Cena:34,90

Pierwszy raz spotykam się z autorką Dianne Wolfer, która napisała ,,Dwa wybory”. Napisanie tej książki zabrało wiele czasu pisarce, ale efekt jest niezwykły. Potrafiła się wczuć w dwie role naraz i ukazać to w tej powieści.

Pamiętam, że kiedyś zauważyłam ,,Dwa wybory” na jednej stronie i już wtedy wiedziałam, że nie pocztę póki jej nie zdobędę. Wiele czasu musiałam czekać, aż wreszcie ją zdobyłam. Byłam pewna, że będzie ta książka przypadnie mi do gustu i się nie myliłam. Wystarczyło parę godzin a już była przeczytana i czegoś nowego się dowiedziałam. ,,Dwa wybory” pokazały mi, że jaki wybór nie podejmę to i tak mogę wiele zyskać i stracić.

,,No dalej, dziewczyno, możesz to zrobić.
To tylko życie,
To nic wielkiego."

Marcia Hines

,,Dwa wybory” opowiadają o siedemnastoletniej Elizabeth, która zaszła w ciążę. W książce Elizabeth dzieli się na dwie dziewczyny- Libby, która chce urodzić dziecko i Beth, która dokonuje aborcji. Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza część toczy się do narodzin a druga po przyjściu na świat dziecka.

Libby jest katoliczką i kieruje się zasadami religii. Nie chce odbierać małej istocie życia, przez to, że popełniła jeden błąd w życiu. Ojciec jej nie akceptuje jej decyzje a mama stara się przekonać córkę, by oddała dziecko do adopcji. Pomimo wszystkiego nastolatka staje twardo przy swoim zdaniu. Dzięki pomocy ojca przeszłego dziecka przeprowadza się do nowego domu. Przyjaciółki dziewczyny ją wspierają i jej pomagają. Po egzaminach Darren się przeprowadza do niej i towarzyszy jej przy porodzie. Niestety gdy młoda mama wraca do domu atmosfera się psuje i już wszystko toczy się na niekorzyść nastolatki.

Beth uważa, że jeszcze nie dorosła by być mamą i decyduje się na aborcję. W klinice spotyka Marino, która ma gorszą sytuację niż ona. Decyzja Elizabeth nie ulega zmianie i dochodzi da zabiegu. Przez pewien czas poświęca się grze na wiolonczeli i nauce. Postanawia zerwać z Darrenem, by już więcej nie dokonywać takiego wyboru. Wszystko toczy się jak dawniej i nawet dostaje się na wymarzony uniwersytet. Jednak sumienie nie daje jej spokoju i powraca do dnia aborcji a z biegiem czasu widzi w myślach małą istotę.

Okładka książki bardzo przyciąga wzrok czytelnika. Nastolatka siedząca na parapecie, patrząca na świat, który się zmienia. Według mnie widok za oknem oznacza przyszłość, która ją czeka. Poza tym słowa na dole okładki dają wiele do myślenia: ,,każdy wybór zmienia świat”.

Książkę polecam wszystkim nastolatką, które mają jeszcze wiele przed sobą lub nie wiedzą, co je czeka gdy już zajdą w ciążę. Autorka stara się ukazywać dwie strony tak samo, ale nie każdy jest zwolennikiem aborcji.

Uważam, że ,,Dwa wybory” czegoś nowego nauczą, tak jak mnie. Możliwe jest też, że zmienią nastawienie innych osób lub powstrzymają kogoś przed niechcianą ciążą. Takich książek powinno być więcej, ponieważ są ciekawe i zarazem opowiadają o prawdziwym życiu.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia.


Ocena:5/5

7 komentarzy:

 1. O tej książce już słyszałam, i czeka u mnie na liście książek do upolowania:-) Dodałam Cię do linków, Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam zamiar przeczytać.:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę czytałam :) Bardzo mi się podobała :) Cieszę się,że tobie też :)

  OdpowiedzUsuń
 4. chyba wato poszukać i przeczytać :) nie widziałam jej jednak na półkach, ale znajdę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytam jeśli wpadnie w moje łapki :)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Intrygująca książka, mam nadzieję, że ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O książce nie słyszałam, ale mam nadzieje, że spotkam ją na swojej drodzę i będę miała możliwość przeczytania.
  Świetna recenzja.
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń