poniedziałek, 9 maja 2011

,,Dobrani"


Autor:Ally Condie
Tłumacz:Janusz Ochab
Tytuł:,,Dobrani"
Liczba stron:352
Wydawnictwo:Proszyński i S-ka
Cena:32 zł

Ally Condie ukończyła Uniwersytet Birgham Young, gdzie specjalizowała się w nauczaniu języka angielskiego. Przez jakiś czas pracowała w szkole średniej w stanie Nowy York i Utah. Mieszka z mężem i trzema synami w pobliżu Salt Lake City w Utah. Największym dziełem tej autorki jest książka pt. ,,Dobrani”.

Wiedziałam, że kiedyś przeczytam książkę ,,Dobrani”, ale zawsze nie mogłam. Na szczęście wreszcie znalazłam czas i ukończyłam moje postanowienie. Sięgnęłam po te dzieło Ally Condie, ponieważ okładka bardzo przykuła moją uwagę. A górujący kolor zielony w sam raz pasował na wiosenną lekturę.

,,Dobór służy przede wszystkim dwóm celom: zapewnia zdrowych i sprawnych obywateli naszemu Społeczeństwu oraz pozwala zainteresowanym obywatelom doświadczyć udanego życia rodzinnego. Optymalny Dobór jest dla Społeczeństwa sprawą najwyższej wagi.”

Te właśnie zasady zawsze panowały Społeczeństwie Cassi, ale przez jeden mały błąd tego systemu jej życie ulega zmianą. Dziewczyna zawsze wierzyła, że w wieku 17 lat dostanie Wybranka, w wieku 21 wyjdzie za mąż a w wieku 80 lat umrze. Niestety, gdy dochodzi do małego błędu w wypadku jej partnera Cassia coraz bardziej obawia się, że Społeczeństwo może się mylić. Wybrankiem naszej bohaterki jest jej przyjaciel Xander a pewnego razu zamiast twarzy jej bliskiej osoby pojawia się Ky Markham. Los jednak pozwala dziewczynie spędzić wolny czas z Kyem, który jest Aberracją i nigdy nie będzie miał żony. Jak mówi się zazwyczaj, że serce nie sługa i tak jest w tym przypadku. Nastolatka zakochuje się w koledze, którego twarz przez przypadek widziała na karcie z doboru. Jednak Społeczeństwo nie toleruje wolnych wyborów i nie pozwala być z Aberracją w parze. Cassi przyzwyczaiła się do łamania zasad i w tym przypadku robi wszystko tak jak zawsze. Pewnego razu gdy każą jej wybrać osoby najlepsze z pracowni Kye, dziewczyna umieszcza go też na liście. Według funkcjonariuszy ci najlepsi pojadą do nowej lepszej pracy, ale czy ten wybór okaże się dobry…?

Niezwykły sceny dla mnie były z wizytami u dzidka. Na jednym spotkaniu padły najpiękniejsze myśli bohaterki, gdy wiedziała, że na drugi dzień jej dziadek odejdzie :

,,Liczę czas do końca tej wizyty. Liczę czas do końca jego życia. Choć jakby się nad tym zastanowić, to liczę też czas do końca mojego życia. Każda minuta, którą spędzasz z kimś innym, daje mu cząstkę twojego życia i odbiera część jego.”

Spodobała mi się postać dziadka, ponieważ on nie pragnął by go odnowili kiedyś. To właśnie on zadecydował o swojej śmierci, która i tak była niezwykła, ponieważ w dzisiejszych czasach takie odejście ze świata, to jak marzenie. A poza tym ten staruszek dał najpiękniejsze wiersze Cassi, które stały się sekretem jej i Ky.

,,Dobrani” polecam wszystkim tym, którzy uważają, że w dzisiejszym świecie nie ma już własnego wyboru. Ta książka właśnie pokaże co oznacza słowa WOLNA WOLA i pokaże jak wyglądałby świat bez niej. Kiedyś ktoś mi powiedział, że mam doceniać, to co mam niż marudzić i teraz już wiem co miała na myśli. Wreszcie zrozumiałam sens tych słów dzięki wielkim dziele Ally Condie.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Proszyński i S-ka.

Ocena:5/5

Dziękuję Ci Natalio, że mi pożyczyłaś tą wspaniałą książkę.;****

2 komentarze:

  1. Nie ma za co ;) Wiedziałam, że Ci się spodoba ta książka. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam i raczej nie przeczytam, gdyż ktoś polecił mi inną książkę o podobnej fabule.

    OdpowiedzUsuń